CyberPower PDU15M2F12R 100 – 125 VAC 15A Metered PDU
Cyberpower
Availability:
32 in stock
UPC: 0
MPN: PDU15M2F12R
32 in stock
The CyberPower PDU15M2F12, a 14-outlet (2 front, 12 rear), rackmount metered power distribution unit (PDU), provides 100 – 125 V 15A output. It distributes power to 14 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input with unfiltered electrical pass-through. The current draw for connected equipment is displayed in amps on the front LCD for real-time load monitoring.
Power Distribution
Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices via a power distribution unit.
Switch-Free Design
Safeguards against accidental power shutdown.
Network-Grade Plugs and Outlets
Long Input Power Cord
Reaches distant power sources, allowing the PDU to be placed where it’s needed.
Cord Retention Tray
Secures power cords, keeping them organized and accessible. Helps cords stay plugged in.
Configurable Mounting Brackets
Durable Metal Housing
Limited Lifetime Warranty
What’s In The Box
  • 1U Rack Mount – Rugged industrial-grade metal housing
  • 120V AC – 50/60Hz – 15-amp electrical capacity with circuit breaker
  • Metered PDU
  • 14 NEMA 5-15R (2 Front/12 Rear) output receptacles
SKU: USDETS-3547915 Categories: , , Tag:
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “CyberPower PDU15M2F12R 100 – 125 VAC 15A Metered PDU”