StarTech.com USB C Dock – Compatible with Windows / macOS – Supports Triple 4K Ultra HD Monitors – 60W Power Delivery – Power and Charge Laptop and Peripherals – DK30CH2DPPD
Startech.com
Availability:
61 in stock
UPC: 0065030867672
MPN: DK30CH2DPPD
61 in stock
This TAA compliant 4K USB-C™ dock for Mac and Windows® laptops takes productivity to a whole new level, with support for triple 4K monitors – a first in the market. The USB Type-C dock provides 60W charging power, and 5x USB 3.0 ports to connect your peripheral devices. It’s the perfect accessory for your Dell™ XPS 15, Chromebook Pixel™, or another USB-C enabled PC laptop.
Enhance Productivity
The 4K USB-C Dock for Mac and Windows lets you create a three-monitor Ultra HD workstation. Connect:
2x 4K DisplayPort (DisplayLink) at 4096 x 2160 resolution / 3840 x 2160 @ 60Hz and 1x 4K HDMI (DP Alt Mode) at 4096 x 2160 resolution @ 24Hz / 3840 x 2160 @ 30Hz
For high-resolution applications, the universal laptop docking station can also connect to a 5K display (5120 x 2880 resolution) at 60Hz, by connecting the two DisplayPort ports to a single 5K display.
Powerful Connections
This triple-monitor docking station lets you connect your peripherals to transform your laptop into a full-sized workstation. With five USB 3.0 ports (1x USB Type-C and 4x USB Type-A incl 1x Fast-Charge port), a Gigabit Ethernet port, headset jack and separate 3.5 mm audio and microphone ports, you have all the connections you need for maximum performance.
60W Power Delivery
Using a single cable, the USB-C docking station with Power Delivery (up to 60W) will power and charge your laptop, and power your peripherals with its 120W power adapter.
The DK30CH2DPPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
SKU: USDETS-4963329 Categories: , , Tag:
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “StarTech.com USB C Dock – Compatible with Windows / macOS – Supports Triple 4K Ultra HD Monitors – 60W Power Delivery – Power and Charge Laptop and Peripherals – DK30CH2DPPD”